II Niedziela Wielkiego Postu. 

Twarz boga

▼ Rozważa: Paweł Beyga ▼

II niedziela Wielkiego Postu, (17 marca 2019)
TransfigurationraffaeloCzytania: Rdz 15,5-12.17-18; Flp 3,17-4,1
Ewangelia: Łk 9,28b-36 ▼

Uważny obserwator dostrzeże, że ważne wydarzenia z ziemskiego Jezusa Chrystusa dokonywały się na górach. Przywołać można m.in. kazanie na górze, przemienienie na Taborze oraz górę krzyżowania, czyli Kalwarię. Dzisiaj ewangelia zabiera nas na wysoką górę, aby tam dokonało się przemienienie.

Czym jest przemienienie? Jest ono ukazaniem trzem uczniom bóstwa Mistrza z Nazaretu. Dotąd widzieli oni jedynie Jego ludzką naturę, nie mieli wątpliwości, że jest człowiekiem. Na górze Tabor Jezus Chrystus jawi się jako prawdziwy człowiek, ale także jako prawdziwy Bóg. Można powiedzieć, że góra przemienienia jest bardzo ważna dla kształtowania się dogmatu chrystologicznego, gdy pytano: kimże On jest? Bogiem i człowiekiem w jednej osobie?

Dzisiaj także pojawiają się pytania znane ze starożytnych pasjonujących sporów chrystologicznych. Wielu udziela jedynie połowicznej odpowiedzi, uważając, że Jezus Chrystus był, owszem, wyjątkowym człowiekiem, ale tylko człowiekiem. Czas Wielkiego Postu i dzisiejsza ewangelia przypominają, że chrześcijaństwo nie jest wiarą i spotkaniem z myślicielem, filozofem lub kimś szczególnym, ale z Bogiem mającym twarz Jezusa Chrystusa. W Jego obliczu widzimy oblicze samego Boga.

Zegar

Licznik

Liczba wy¶wietleń:
553056