Ogłoszenia duszpasterskie. (14.04.2019 R)

W Niedzielę Palmową przeżywamy uroczysty wjazd  Jezusa do Jerozolimy. Witany przez trzymających palmy mieszkańców miasta jak król, będzie wkrótce przez nich żegnany okrzykami: „Ukrzyżuj Go!”.

Kolekta dzisiejsza jest parafialna. Za tydzień również. Ofiary złożone w czasie adoracji Krzyża przekażemy na Boży Grób w Jerozolimie i dla Chrześcijan w Ziemi Świętej. Bóg zapłać za okazaną pomoc.

Dzisiaj o 15:30 Gorzkie Żale. Dziękuję za udział w nabożeństwach pasyjnych.

W poniedziałek o 7:45 odwiedziny chorych parafian.

Okazja do spowiedzi:

W poniedziałek i środę rano przed mszą św. od 6:30

Wtorek                 17:00 do 18:00 dzieci i gimnazjaliści,

Środa                    19:00 do 21:00,

Czwartek, Piątek    8:00 do  9:00   15:00 do 17:45,

Sobota                                 8:00 do  9:00   14:00 do 17:00,

W Wielki czwartek msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00. Po mszy św. adoracja w ciemnicy do 20:00.

W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przeżyjmy ten dzień w ciszy i skupieniu. Na Drogę Krzyżową zapraszam o 8:00. O 17:45 odmówimy Koronkę w ramach nowenny przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia. Ceremonie rozpoczniemy o 18:00, a po nich adoracja do 20:00.

W Wielką Sobotę zachowujemy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, aż do Wigilii Paschalnej. Adoracja od 8:00 do 17:00 według planu zamieszczonego w gablotce – dzieci i młodzież o godzinie 12:00. Błogosławieństwo potraw o godz.: 9:00, 12:00 i 15:00.

Od 17:00 do 18:00 kościół będzie zamknięty ze względu na przygotowanie do Wigilii Paschalnej. O 18:45 Koronka. Wieczorne ceremonie rozpoczniemy o 19:00. Proszę przynieść świece i wodę do poświęcenia.

W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 7:00 procesja rezurekcyjna, po niej msza św. ok. 7:15. Do udziału w rezurekcji zapraszam wszystkich parafian, poczty sztandarowe, strażaków do czuwania przy Bożym Grobie, a także nasz Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaśkowiczanie”. Msze św. zostaną odprawione również o 10:30, 12:00 i 16:00. O 15:30 świąteczne nieszpory zakończą przeżywanie Triduum Paschalnego.

W Wielkim Tygodniu kancelaria parafialna czynna będzie tylko we wtorek.

 ZAPROSZENIE MŁODZIEŻY ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ DO KATEDRY CHRYSTUSA KRÓLA W KATOWICACH

Drodzy Młodzi!

„Oto Ja Służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego” (Łk 1, 38) – te słowa papież Franciszek uczynił myślą przewodnią 34. Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Panamie. Maryja oświadcza tymi słowami, że jest gotowa do wypełnienia swojego powołania. Doskonale rozumie, że nastał Jej czas, Jej chwila, by podjąć Boże wezwanie.

Papież Franciszek zaprosił wszystkich młodych całego świata, by rozważyli tę ewangeliczną scenę i na wzór Maryi zdecydowali się natychmiast pójść za Bożym głosem. Czekanie na właściwy moment, trwanie w niezdecydowaniu, ciągłe rozmyślanie o przyszłości może sprawić, że nigdy nie zrealizujemy swojego powołania. „Jesteście Bożym teraz” – mówił papież – a to oznacza, że tworzycie Kościół nie „kiedyś”, „za jakiś czas”, ale tu i teraz. W szczególny sposób będziemy budować wspólnotę Kościoła w zbliżającą się Niedzielę Palmową, gdy w łączności z młodymi na całym świecie, gromadzącymi się w katedrach, dołączymy do tłumu wołającego na cześć Jezusa Chrystusa: „Hosanna Synowi Dawidowemu”. W tym świecie młodego Kościoła naszymi przewodnikami będą Maryja i święci Patroni Światowych Dni Młodzieży, których książkową biografię otrzyma każdy uczestnik liturgii.

Drodzy Młodzi Przyjaciele!

Serdecznie zapraszam Was w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia, na godz. 14.00, do katedry w Katowicach, której patronuje Chrystus Król, na 34. Światowy Dzień Młodzieży. To zaproszenie kieruję szczególnie do tych, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz do wszystkich, tworzących w parafiach wspólnoty młodzieżowe: Duszpasterstwa Akademickiego, Ruchu Światło-Życie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Służby Liturgicznej i innych. Natomiast obowiązkowa jest obecność wszystkich uczestników Światowych Dni Młodzieży w Panamie, którzy nas tam reprezentowali i po Eucharystii podzielą się z nami swoim doświadczeniem spotkania z papieżem Franciszkiem i młodymi chrześcijanami z całego świata. Liczymy też na obecność tych, którzy to wydarzenie – pod hasłem „Panama na Śląsku” – przeżywali w Jastrzębiu-Zdroju.

Drodzy Młodzi! Proszę Was, abyście dostępnymi wam środkami – również poprzez media społecznościowe - przekazali to zaproszenie swoim rówieśnikom, zachęcając ich do udziału w radości, modlitwie i święcie młodego Kościoła.

Na drogę Waszego pielgrzymowania na Światowy Dzień Młodzieży w katedrze udzielam Wam błogosławieństwa!

† Wiktor Skworc

Arcybiskup

Metropolita Katowicki

 

Katowice, 03 kwietnia 2019 r.

VA I – 7970/19

Zarządzenie:

1. Zaproszenie należy odczytać w ramach ogłoszeń podczas Mszy św. w niedzielę 7 kwietnia i opublikować w parafialnej gazetce oraz na stronie internetowej parafii.

2. Do udziału w 34. ŚDM w katedrze zapraszam księży katechetów i wszystkich duszpasterzy młodzieży; w tym do koncelebrowania Mszy św. w intencji młodzieży i ŚDM.

3. Księży katechetów proszę o przeprowadzenie katechezy na temat Światowych Dni Młodzieży oraz odczytanie Zaproszenia Arcybiskupa Katowickiego w ramach prowadzonych zajęć szkolnych i katechezy parafialnej.

4. Zaleca się, aby parafie zorganizowały wspólnotowy wyjazd młodych do katedry i uczestniczyły w kosztach wynajmu autokaru.

5. Księży opiekunów grup ŚDM Panama 2019 prosi się o podjęcie współpracy z wolontariuszami Katolickiej Fundacji Młodzi dla Młodych w celu przygotowania spotkania po Mszy świętej w auli Wydziału Teologicznego UŚ.

 

† Grzegorz Olszowski

Wikariusz Generalny

Ogłoszenia duszpasterskie. (31.03.2019 R)

Dziś 4 Niedziela Wielkiego Postu zwana Niedzielą Radości. Kościół cieszy się z obfitości darów nadprzyrodzonych, łask płynących z Chrztu i Eucharystii, którymi obdarza swe dzieci. W tradycji rzymskiej to niedziela róż, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami zakwitających róż, a Ojciec Święty poświęcał złotą różę, którą ofiarował osobie zasłużonej dla Kościoła.

Ofiary dziś zebrane przeznaczamy na potrzeby naszego kościoła. W przyszłym tygodniu również. Bóg zapłać. 

Na Gorzkie Żale zapraszam dzisiaj o 15:30  a w piątek o 17:00 na  Drogę Krzyżową.

W poniedziałek i w środę o 7:00 msza za zmarłych zalecanych podczas nabożeństw pasyjnych.

W czwartek o 7:00 zapraszam na mszę św. w intencji nowych powołań do kapłaństwa. O 20:00 nabożeństwem, rozpoczniemy kolejne czuwanie, które potrwa do 24:00. Gorąco zapraszam i zachęcam do modlitwy adoracyjnej.

Okazja do spowiedzi przed pierwszym piątkiem dla dzieci i młodzieży będzie w czwartek od 17:00, w piątek od 16:00. Dorośli pół godziny przed mszą św. Chorych i osłabionych wiekiem parafian odwiedzimy w czwartek po porannej mszy św. Zgłoszenia w zakrystii.

Młodzież, która chce przyjąć w tym roku sakrament bierzmowania, zapraszam w piątek na Drogę Krzyżową, mszę i krótkie spotkanie. Proszę przynieść dzienniczki i karty bierzmowania.

Żywy Różaniec prosimy o modlitwę w intencji dzieci i młodzieży przed I Komunią i bierzmowaniem.

Od kwietnia, po zmianie czasu na letni msze św. popołudniowe oprócz sobót i niedziel odprawiane będą o 18:00.

Rekolekcje wielkopostne rozpoczniemy już od przyszłej soboty. Poprowadzi je o. Łukasz Rosiak Franciszkanin. Już teraz zapraszam na msze św. z naukami ogólnymi o godz. 7:30 i 18:00, mężczyzn na naukę stanową w niedzielę o 17:00, kobiety w poniedziałek  o 19:00, a młodzież gimnazjalną, ponadgimnazjalną i starszą we wtorek o godz. 19:00. W środę o godz. 9:00  msza św. dla chorych z udzieleniem sakramentu chorych.  Okazja do spowiedzi od 7:00 i od 17:00, dla młodzieży po spotkaniu od 19:30. W środę w czasie mszy św. będzie zbierana kolekta na działalność duszpasterską o. Łukasza.

Rekolekcje szkolne: w poniedziałek i we wtorek o godz. 9:30 dla klas O – IV a o 11:00 kl. V - VIII. W  środę o godz. 10:30  msza św. Spowiedź w poniedziałek od 16:00 dla klas IV –V; we wtorek od 16:00 dla kl. VI – VIII.

Od środy do  czwartku do g. 15:00 można przy zakrystii złożyć zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny z przeznaczeniem na pomoc dla misjonarzy.

Dzień Otwarty w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownymodbędzie się w sobotę 13 kwietnia br. od godz. 9.30. Zapraszamy młodzież męską po drugiej klasie gimnazjum oraz starszą.

Wielkopostny dzień skupienia dla członków Towarzystwa Przyjaciół Seminariumodbędzie się w sobotę 6 kwietnia br. w parafiach: Jastrzębie – św. Katarzyny, Katowice – św. Apostołów Piotra i Pawła,  Ruda Śl. – św. Józefa, Tychy – św. Krzysztofa. Początek o godz.10. Prosimy o zgłaszanie chęci uczestniczenia w dniu skupienia pod numerem telefonu: 519 546 150 (WŚSD).

Dzień skupienia dla samorządowców miast, powiatów i gminodbędzie się w sobotę 13 kwietnia br. w Rybniku (św. Antoni), Piekarach, Tychach (św. Maria Magdalena) i w Kokoszycach. Początek o godz. 10:00. W programie: konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi, Msza św. i obiad. W spotkaniach będą uczestniczyć Księża Biskupi.

Kilka minut dziennie wystarczy by uratować życie dziecka !!! 


Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego 


jest to modlitewna pomoc dzieciom poczętym, a jeszcze nienarodzonym, których życie jest w jakikolwiek sposób zagrożone. 


Duchowa Adopcja trwa przez cały okres wzrostu dziecka w łonie matki, czyli przez 9 miesięcy. Polega na codziennym odmawianiu jednej dziesiątki różańca oraz krótkiej modlitwy w intencji zaadoptowanego dziecka i jego rodziców. 


Osoby, które chciałyby wziąć udział w tej modlitwie, zapraszamy 


w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego


w dniu 25 marca (poniedziałek) na Mszę św. o godz. 17.00.


Od trzech lat w dzieło duchowej Adopcji w naszej parafii każdego roku włącza się ok. 40 osób, a to oznacza, że uchroniliśmy od śmierci już ok. 120 dzieci!!!


Uratujmy ich jeszcze więcej! Świadectwa osób, które włączyły się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego

 

 

„Zawsze chciałam urodzić dziecko, marzyłam o dziewczynce. Miałam już nawet wybrane imię — Weronika. Niestety, nie dane mi było zaznać tego szczęścia. Kiedyś dowiedziałam się o kobiecie planującej dokonanie aborcji. Natychmiast podjęłam duchową Adopcję dla uratowania jej dzieciątka. Po kilku miesiącach ponownie usłyszałam o niej, że jednak urodziła. Udało mi się dowiedzieć, gdzie mieszka i udałam się tam z zakupiona wyprawka dla niemowlęcia. Wielka była moja radość i zdziwienie, kiedy pochylony nad dzidziusiem, starszy brat powiedział do mnie: Ładną mam siostrzyczkę. Weronika ma na imię.... Myślę, że spełniło się moje marzenie...." 

Razem z mężem adoptowaliśmy duchowo już troje dzieci. Kiedy podjęliśmy, czwartą duchową adopcję, okazało się, że sami oczekujemy na narodziny dziecka. Nasza radość była ogromna. Jednak w trzecim miesiącu ciąży, bardzo źle się czułam. Lekarz poinformował mnie, że jestem chora na różyczkę, połączoną z zapaleniem płuc. Jego zdaniem, ciążę należało, natychmiast usunąć, gdyż zagrażała ona mojemu zdrowiu, a i dziecko najprawdopodobniej urodzi się mocno uszkodzone. Jak boleśnie to przeżyliśmy, jedynie Pan Bóg wie, do którego też ze zdwojoną gorliwością, zaczęliśmy się modlić. Nasza ufność i zawierzenie Bogu rosło, w miarę zbliżania się terminu rozwiązania. Ale tego, jaką niespodziankę, przygotował dla nas Dawca Życia, nie byliśmy w stanie przewidzieć. W dniu, kiedy kończyła się nasza czwarta duchowa adopcja, narodził się nam synek — cały, zdrowy i radosny. 

„Pamiętam, że kiedy usłyszałam pierwszy raz o adopcji duchowej dzieci poczętych, pomyślałam, że to jakieś brednie. Mimo to w 2000 roku podjęłam się takiej adopcji. W święto Zwiastowania Pańskiego w 2001 roku uczyniłam to po raz drugi. W lipcu zaś, zaszłam w ciążę. Ponieważ miałam już troje dzieci i nie chciałam się dalej męczyć, bardzo poważnie zaczęłam myśleć o zabiciu własnego dziecka. I to tylko dlatego, że nie chciałam więcej rodzić, że wstydziłam się mieć tyle dzieci, że nie chciałam być więcej niewyspany!... Poszłam prywatnie do ginekologa, który stwierdził, że dokonanie aborcji nie stanowi dla niego żadnego problemu. Usłyszałam nawet, że wszystko będzie przeprowadzone komfortowo i w taki sposób, żebym się nie bała. Podano mi cenę: cenę za ludzkie życie... Umówiłam się na konkretny dzień i godzinę. Z chwilą podjęcia myśli o aborcji zaprzestałam modlitwy w intencji duchowej adopcji. Wszystko to rozgrywało się w ciągu 3 — 4 dni. Mimo umówionego terminu nie przyszłam na zabieg, a po 2 dniach wyjechałam z rodziną na wczasy. I kiedy jechałam samochodem, cały czas słyszałam słowa Jezusa: „Nie lękajcie się!" —i wtedy już wiedziałam, że urodzę to dziecko. Tego też dnia wróciłam do modlitwy różańcowej. I wtedy zrozumiałam, że podejmując się duchowej adopcji, modliłam się o uratowanie własnego dziecka" 


„Razem z mężem bardzo chcieliśmy mieć dzieci. Nasze starania trwały klika lat i były nieskuteczne. W końcu padł lekarski wyrok — nigdy nie będziemy mieć dzieci. Załamałam się. Po roku usłyszeliśmy o Duchowej Adopcji. Postanowiliśmy oboje podjąć modlitwę by mieć chociaż duchowe potomstwo. Zakończyliśmy duchową adopcję w Boże Narodzenie, a miesiąc później okazało się, że jestem w ciąży!!! Stało się niemożliwe. I jesteśmy przekonani, że nasz roczny obecnie syn to dar Pana Boga za podjęty trud Duchowej Adopcji." 

„Jestem wdową. Trzy miesiące temu zmarł mój mąż. Byliśmy bezdzietnym małżeństwem. Kiedy mąż umierał, wypowiadał takie słowa „Ile tu dzieci, skąd te dzieci". Kilka razy powtórzył te słowa i zmarł. Początkowo nie zastanawiałam się nad słowami wypowiadanymi przez umierającego męża ale po jakimś czasie, zaczęłam myśleć, dlaczego właśnie takie słowa wypowiadał. Podkreślam, że to były jego ostatnie słowa wypowiadane na ziemi przed śmiercią. I pewnego dnia zrozumiałam. Mój mąż przez wiele lat modlił się za dzieci poczęte, których życie było zagrożone zabiciem w łonie matki. Trwał w duchowej adopcji. Ja do tego podchodziłam sceptycznie, nie wierzyłam w sens tej modlitwy. Dzisiaj myślę inaczej i jestem tu po to, aby podjąć modlitwę duchowej adopcji, bo ta modlitwa ma wielki sens — ratuje dzieci!"

Informacja o naborze na Wydział Teologiczny UŚ:

 

Wydział Teologiczny UŚ w Katowicach przyjmuje kandydatów na studia na dwóch kierunkach: teologia oraz nauki o rodzinie. Na Wydziale można studiować zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Po pięcioletnich studiach magisterskich teologicznych absolwent Wydziału może otrzymać uprawnienia do nauczania religii w szkole. Nauczyciele religii są dziś bardzo poszukiwani. Natomiast po trzyletnich studiach licencjackich oraz dwuletnich studiach magisterskich na kierunku nauki o rodzinie może pracować jako asystent rodziny, mediator czy też znaleźć zatrudnienie w różnych instytucjach wspierających rodzinę. Studiować mogą także osoby doświadczone życiowo, określane jako „30+”. Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie internetowej Wydziału (www.wtl.us.edu.pl).  

 

Ks. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach